Ternespiimateemaline seminar Dimedumis: Iga vasikas loeb!

25.07.2023
Farm animals

Käesolev nädal algas Dimediumis eleva saginaga: suur koosolekusaal täitus varasest hommikutunnist hoolimata särasilmsete Eesti loomaarstide ja vasikakasvatajatega, kes tulid õhinal kuulama USA külalisesineja Dr Mike Nagorske ternespiimateemalist seminari.

3 tunni jooksul vahetati mõtteid ja otsiti vastuseid mitmetele ternespiima ja selle jootmist puudutavatele küsimustele. Dr Nagorske juhtimisel arutleti muuhulgas: miks anda vasikale ternespiima ka pärast esimest elupäeva? Kuidas seda teha? Kuidas aitab kvaliteetne ja kiiresti joodetud ternes ennetada vasikate haigestumist? Kui oluline on üleminekupiim karja tervise ja tootlikkuse seisukohalt?

Mõned nõuanded, mille meie loomaarstid ja -kasvatajad kõrva taha panid:

  • Sündimise hetkel ei ole vasika seedesüsteem veel täielikult välja arenenud ning vasika pidamistingimuste ja söötmise korraldamisel tuleb sellega arvestada vähemalt 2-3 nädala jooksul.
  • Vasikatele on soovitatav sööta 10-14 päeva jooksul pastöriseeritud täispiima või lõssil põhinevast kvaliteetsest piimapulbrist valmistatud piimajooki.
  • Testi, testi, testi! Nii emapoolse ternespiima kvaliteeti kui ka ternese jootmisprogrammi toimimist.
  • Kontrolli ka seda, kuidas farmis piimaasendajat segatakse. Kasuta piimajoogi segamiseks seadmeid ja tehnikaid, mis tagavad segamise piisaval ajavahemikul ja õigel temperatuuril.
  • Ära eelda, et saad vasika seedeprobleeme lahendada probiootikumide või prebiootikumide abil.
  • Ternespiim on palju enamat kui ainult antikehad. Kui ternes on kuld, siis värske lehmapiim hõbe – ikka palju väärt!

 

Suur-suur aitäh Dr Nagorskele paeluva ettekande eest ja kõikidele osalejatele aktiivselt kaasa mõtlemast!