Dimediumi tiimiga liitus veiste tõuaretuse spetsialist Tõnu Põlluäär

02.02.2023
General

Tõnu on hariduselt läbi ja lõhki veiste tõuaretuse ekspert: tal on kaks magistridiplomit Eesti Maaülikoolist ning teadmiste täiendamist jätkab ta ka praegu, olles hetkel Maaülikooli Veterinaaria ja Loomakasvatuse Instituudi 3. aasta doktorant.

Tõnu 35-aastane töökogemus veiste tõuaretuse alal hõlmab nii farmi juhatamist, lehmapidajate aretusalast konsulteerimist kui aretusühistu juhatuse esimeheks ja liikmeks olemist. Samuti on ta pidanud loenguid Maaülikooli magistriõppuritele.

Dimediumis asub Tõnu tööle veiste aretuse projektijuhina. Tema haldusalasse kuuluvad kõik piima- ja lihatõugu veiste aretusega seotud tegevused, alates nõustamisest (aretuseesmärkide seadmine ja pullide valik) kuni genoomselektsiooni spetsiifiliste tegevusteni. Tõnult võib julgelt juhtnööre küsida ka karja analüüsimisel.

Uues ametis näeb Tõnu enda jaoks kolme suuremat eesmärki: aretusalaste analüüside tegemine ja nende olulisuse teadvustamine, pika karjääri jooksul kogutud teadmiste jagamine ning genoomselektsiooni toomine aretussüsteemi. Viimane on Tõnule eriti südamelähedane teema:

„Geenides on palju olulist infot, mis on farmerile hilisemas perspektiivis tulus. Seetõttu on oluline, et saaks uurida võimalikult noores eas lehmvasikaid, kalkuleerida aretusväärtused, saada teada erinevad geenidefektid, sisestada kogu info programmi ning teha geeniinfost lähtuvalt sobilikud paaridevalikud ja olulised aretusotsused.“ 

Vabal ajal meeldib Tõnule käia kinos või teatris, tervislikke eluviise harrastab ta looduses jalutades, jalgrattaga sõites või suusatades. Samuti pole Tõnule võõras vanaisa roll – seda saab ta harjutada lausa kolme vahva tüdruku peal!

Tere tulemast Dimediumi tiimi, Tõnu!