Uudised

Maailma suurima aretusmaterjali müüja Alta Genetics spetsialistid on esmakordselt korraldamas intensiivkoolitust Eestis.
Eestis toimuv Alta DMS koolitusprogramm keskendub taastootmisele, seemendusele, tehnoloogiale ja kuumastressile. Lektoriteks on hinnatud dr. Luís Mendonça ja dr. Glaucio Lopes.

Hästi organiseeritud ternespiima jootmine on iga eduka piimafarmi alus loomade tugeva immuunsuse kujunemisel ja nakkushaiguste ennetamisel. Antikehade kogus ternespiimas on määrava tähtsusega tulevase piimalehma tervisele, massi-iibele, poegimisvanusele ja piimatoodangule.
9. novembril toimus Dimediumi ja Alta seminar piimatootmise majanduslikkusest ja tehnoloogia kasutamise võimalustest. Seminar toimus Kesk-Eestis, maalilise Esna jõe kaldal asuvas Hindreku talu peomajas. Lektoriks oli paljudele Eesti piimatootjatele juba tuttav Anneke Talsma, Alta Genetics Inc, kelle teadmisi vahendas emakeelde Ulrika Tuppits.

Dimedium ASi kutsel väisas 17. oktoobril Eestit Hollandi firma CowSignals tippkoolitaja Bert van Niejenhuis, kes on loomatervise lektorina esinenud Euroopas, Aasias ja Põhja-Ameerikas lehmade heaolu ja tervise teemadel. Uurisime, millised on tema seisukohad antibiootikumide kasutamisel farmis.
Dimedium koos grupi Eesti taimekasvatajatega külastas veebruaris Skandinaavia Siloakadeemiat Lövstas, kus asub Rootsi Põllumajandusülikooli õppemajand. Siloakadeemia kahepäevane kursus sisaldas kvaliteetse silo valmistamist nii teoreetiliselt kui praktiliselt. Lisaks analüüsiti silo kvaliteeti lehma tervise ja piimatoodangu seisukohalt. Huvitavaim osa paljude arvates oli silo organoleptilise hindamise õpetus, kus erinevate meelte abil hinnatakse praktikas silo kvaliteeti ja hügieeni. Põhjalikult peatuti silokonveieri kõige tähtsamal osal, rohumassi tallamisel.

Urban on vasikate piimamikserite, söötjate, jõusöödaautomaatide ja loomasõbralike vasikakasvatussüsteemide väljatöötamise, tootmise ja levitamisega tegelenud juba 1984. aastast. Urbani seadmeid kasutatakse üle maailma kokku enam kui 40 riigis.

Jaanuari keskel toimus Dimediumi ümarlaud loomaarstidele "Lehmade ja mullikate sigimist parandavate meetodite kasutamine". Piirkondlikke ümarlaudu korraldatakse talvel ja kevadel üle kogu Eesti.
Loomaarst Ulrika Tuppits (VetPoint OÜ) annab ülevaate sigimishäiretest, tutvustab uuenenud lahendusi sünkroniseerimisskeemides ning annab näpunäiteid selle kohta, kuidas valida just oma farmi jaoks sobivaim skeem. Lisaks saavad kuulajad ideid, mida võiks veel proovida, kui lehma tiinestumine tundub võimatu.

Lüpsikarjade pidamistingimused, aretusmaterjal ja kaadrite otsustavus on viinud Eesti piimatootmistaseme tänaseks Euroopa tipptegijate hulka. Lisame loetellu piimakarja põhisööda kvaliteedi – olulise piimatootmise taset määrava komponendi, millega oleme viimasel kümnendil teinud olulise arenguhüppe.
Silotootmise eelarve on „püha lehm“