Piim

1. Miks me räägime järjest enam vasikate söötmise tähtsusest?

Sest on igati tõestatud, et investeerimine vasikatesse on üldse kõige kasumlikum tegevus farmis.

2. Millised on täispiimaasendajate peamised eelised tavalise piima ees?

  • Täispiimaasendajas on kõik toiteained alati ühesuguses, meie parimate teadmiste järgi seatud koguses ehk me teame, mida vasikas igapäevaselt tarbib.
  • Täispiimaasendajad ei kanna edasi majanduslikku kahju tekitavaid haiguseid nagu paratuberkuloos, E. coli, mükoplasmoos, salmonelloos.
  • Sisaldab õiges koguses vitamiine ja mineraalaineid. Kirjanduse andmetel sisaldab täispiim vasikate vajadusest vähem 33 x magneesiumi, 25 x vähem seleeni, 16 x vähem rauda ja 8 korda vähem vaske. Kõike seda on lihtne kompenseerida piimaasendajas.
  • Ideaalse rasva-valgu suhtega
  • Vähem probleeme kõhulahtisusega
  • Tavaliselt odavam kui kasutada täispiima
  • Piimajooki saab valmistada vahetult enne söötmist ja sellega väheneb oluliselt risk, et joodetav piim on eelnevalt haigustekitajatest tulvil elik riknenud.

3. Mida aluseks võtta söötmisplaani koostamisel?

  • Veise tõug
  • Juurdekasvu eesmärk ( näiteks 500 – 1300 g/päevas)
  • Majutuslahendus
  • Pidamissüsteem
  • Keskkonna temperatuur
  • Piima müügihind versus piimaasendaja ostuhind
  • Vasikate terviseseisund
  • Jootmissüsteem (lutipudel, ämber, automaatjootja) ja jootmise sagedus

4. Milline peaks olema üks tõeliselt kvaliteetne piimapulber?

Tavaliselt öeldakse, et kallim on parem. Ja tihti see on nii, kuid ikkagi tuleks kontrollida, mis on analüütiliste väärtuste taga. Hinda toote etiketil valku, rasva, kiudu, laktoosi ja tuhka ja vaata millistest komponentidest on see saadud. Näiteks kaks 21% valgu- ja 17% rasvasisaldusega retsepti võivad näida sarnased aga tooraine võib olla  erinev. Allikaks võib olla lõssipulber või hoopis alles vanematele vasikatele sobiv soja. Reeglina reedab selle vahe meile kiudaine sisaldus etiketil, mis tuleneb taimsest kiust.

Suurepärane piimaasendaja on hästi lahustuv ja rasv ei jää peale lahustumist pinnale hõljuma ega ammjootja torustikke määrima. Valmislahus peab jääma pikalt stabiilseks ning ei tohi settida. Kindlasti on nõudlus ka odavamate, kiudu sisaldavate piimapulbrite osas, seega ei saa öelda, et see poleks üldse lahendus ja nendel juhtudel on erinevus aktsepteeritav.

Kvaliteetset toodet iseloomustab seega täpne koostis, mis on igas kotis sama; parimad rasvad ja valguallikad; stabiilne joogilahus, mis ei setti; oma klassi parim vitamiinide ja mineraalide lisand. 

5. Kuidas saab olla nii, et piimajoogis sisalduv rasv ei tõuse pinnale ega määri amme torustikku?

Need on kvaliteetse ja kõrge biosaadavusega piimajoogi tunnused. Dimediumi pakutavad piimaasendajad on 100% valmistatud vaid tehnoloogiaga kus eelnevalt segu pastöriseeritakse, seejärel homogeniseeritakse ning lõpuks pihustusmeetodil kuivatatakse. Selle protsessi käigus  moodustub valguosakestega kaetud ja eelnevalt väga väikeseks lõhutud rasvakuulike. Selline lahendus loob kergelt lahustuva ja stabiilse piimajoogi, mis on väga sarnane loomulikule emapiimale. Sellisest pulbrist tehtud joogil on kõrge biosaadavus ja väiksem võimalus toiteliseks kõhulahtisuseks ehk parem toitainete kasutus ja suurem juurdekasv.Lisaks on see pulber automaatjootjates parema voolavusega ning kuna toote niiskussisaldus on madal, ja rasv rääsumise eest kaitstud, suurepärase 12 kuuse toote säilivusaja.

6. Milline on piimapulbri parim lahustamistemperatuur?

See sõltub asendajast ehk tootja soovitusest , kuid tavaliselt on see 42-50° C. Kui kasutatakse segamiseks ämbrit või piimataksot, siis tavaliselt segatakse 2/3 ettenähtud veekogusest pulbriga ja peale miksimist lisatakse juurde ülejäänud vesi.

7. Milline on piimajoogi kontsentratsioon?

Vastavalt püstitatud kasvueesmärgile ja keskkonnatemperatuurile on see 125 kuni 190 grammi pulbrit, millele lisatakse vett nii, et saadakse liiter piimajooki. Ehk siis joogi kontsentratsioon võib olla 12,5 kuni 19%. NB! Olge tähelepanelik soovituste ja nende elluviimisega, sest paralleelselt kasutatakse ka soovitusi pulbri grammid + 1 liiter vett, mille puhul joogi tegelik tihedus on väiksem.

8. Millised on ohud madala /kõrge kontsentratsiooniga piimajoogi jootmisel?

  • Madala kontsentratsiooni puhul on oht, et vasikas ei saa piisavalt elutegevuseks vajalikke toiteaineid.
  • Kõrge kontsentratsiooni või/ja koguse korral võib piimajoogi kõrge osmolaalsus ning laktoosi kõrge sisaldus põhjustada toitelist kõhulahtisust.

9. Milline on päevane jootmiskogus?

See sõltub söötmisplaanist ja eesmärkidest /vt küsimus 3/, kuid teame, et vasikas on potentsiaalselt võimeline tarbima ööpäevas 12-15 liitrit jooki, mis võib jaguneda 8-12 joogikorrale. Sellisel puhul on üsna kerge saavutada juurdekasvu päevas 1100 grammi ning tagada tuleviku piimatoodangut üle 10 000 liitri aastas.

10. Milline on piimapulbri parim jootmistemperatuur?

Parimaks jootmise temperatuurivahemikuks peetakse 38- 42° C. Selle temperatuuri tagamiseks tuleb arvestada jootmisnõude ja -keskkonna temperatuuriga, joogi etteandmisele kujuneva ajaga. Automaatsetes ammjootjates tuleb tagada, et piimavoolikutes ei jahtuks piim, eelistada tuleks seadmeid, mille voolikutes toimub piima ringvoolusüsteemi koos taassoojendamise võimalusega.

11. Kas vasikas peaks saama piimajooki piiratult või piiramatult?

Tavaliselt on joodetava piima kogus vasikatele piiratud, kuid on teada, et vasikas võib ööpäevas tarbida kuni 16 liitrit piima. Teatud tingimustel võib anda vasikale ka piimajooki piiramatult. Sageli  sõltub see sellest, mitut korda päevas vasikale piimajooki antakse ja kui kontsentreeritud see jook on.

Piiramatu jootmise eeliseks on peetud suurima päevase juurdekasvu saavutamine. Lisaks on oluliselt väiksem risk teiste vasikate imemiseks. Vasikad, kes saavad piiramatult piimajooki on reeglina peale võõrutamist juba 5-6 nädalal paremad startersööda tarbijad. Tulemuseks, võrreldes piiratud jootmisega, on piiramatult joodetud vasikate tulevane piimatoodang esimesel ja teisel laktatsioonil suurem.

Kuid on ka mõningasi momente, mida peab eriti piiramatul jootmisel väga hoolikalt silmas pidama:

  • Kui olete alustanud piiratud kogusega jootmisega, siis ärge enam minge üle piiramatule jootmisele. Ehk kui soovite joota piiramatult, tuleb seda alustada kohe, äsja poeginud vasikatega.
  • Ka piiramatul jootmisel peate tagama, et piima temperatuur, happesus ja kontsentratsioon oleks igal päeval sama ehk kogu aeg muutumatu.
  • Olge veendunud, et piim on pidevalt saadaval.
  • Olge veendunud, et vesi on samal ajal saadaval ning kindlasti pakkuda seda ämbrist/künast mitte lutist.
  • Kontrolli vasikate tervist iga päev. Eriti tähelepanelik tuleb olla kõhulahtisuse ilmnemisel. Juhul, kui kõhulahtisuse esinemine muutub tõsiseks, lõpetage koheselt piiramatu jootmine.
  • Piim peab olema värske (või kasutage riknemise vältimiseks hapestajat)
  • Kasutades piimaasendajat, siis valige variant, mis on lahustatav jahedas vees, on stabiilne ja ei setti ning sisaldab või millele saab lisada eraldi hapestajat.
  • Täitke jooginõud vähemalt kahel või veelgi parem, kolmel korral päevas, et jook poleks riknenud.
  • Ämbrid ja lutid peavad vabalt jootmisel olema eriti puhtad ja kindlasti 1 x ööpäevas desinfitseeritud.

12. Mida vajab vasikas peale piima?

  • Piiramatult jahedat ja puhast vett (NB! Ära anna vett lutiga vaid otse ämbrist/künast)
  • Piiramatult startersööta (tavaliselt alates 7 elupäevast)

13. Miks on oluline intensiivne piimaga jootmine esimesel kahel elukuul?

Esimsese kahe elukuu söötmine määrab ära mitte ainult üldise päevase juurdekasvu, vaid ühtlasi loob aluse siseorganite kiiremaks arenguks. Näiteks on tõestatud (Soberon ja Van Amburgh), et võrdluses tarbitud piimapulbri kogusega kuivaines ehk siis kas 32,6 kg piimaasendajat võrdluses 69,5 kg piimaasendajat on olulised erinevused siseorganite suuruses. Kui väiksema tarbimisega on maks 2,23 % kehamassist, siis suurema koguse puhul on maks 2,84% kehamassist.  Neerudega on vastav näitaja 0,30% ja 0,38%  ja udara parenhüüm 0,002 versus 0,008%. Udara parenhüümi kiiremat arengut peetaksegi eelkõige suurema piimatoodangu aluseks. Erinevate katsete tulemusena on leitud, et 1 gramm rohkem päevast juurdekasvu väljendub esimesel laktatsioonil 4 liitri lüpstava lisapiimana. Ehk kui juurdekasv on päevas keskmisena 400 grammi võrreldes 700 grammiga, siis me võidame esimesel laktatsioonil 300 g x 4 L = 1200 liitrit piima.

14. Me kasutame täispiimaasendajas taimset rasva. On see hea?

Õigete taimsete rasvade valik on väga oluline. Kui piimarasv on 95-97% omastatav, siis kookos- ja palmirasv on üsna lähedane ehk 92-96% omastatavusega. Kuid siin me peame jälgima rasvade rasvhappelist koostist. Parima vahekorra tagab lahendus, kui 33% rasvast on kookosõlist ja 67% palmiõlist.

15. Miks on vajalik ternest  lisada piimajoogile peale esimest elupäeva?

Ternese lisamine piimajoogile pärast esimest elupäeva võib aidata tagada vasika tervisliku arengu ja kaitse haiguste eest, pakkudes täiendavat immuunkaitset, toitaineid ja bioaktiivseid komponente.Peamised põhjused, miks ternest võiks lisada piimajoogile ka pärast esimest elupäeva:

  • Täiendav immuunkaitse:
    Antikehad ja immuunfaktorid: Ternes sisaldab rohkelt antikehi (peamiselt IgG), aga ka muid immuunfaktoreid, mis aitavad kaitsta vasikat haiguste eest. Kuigi vasikas saab suure osa antikehadest esimesel päeval, võib täiendav ternese lisamine tugevdada tema immuunsüsteemi.
  • Toitainete tasakaalu parandamine:
    Valk ja energia: Ternes on rikas valkude ja energiaga, mis on olulised vasika kasvuks ja arenguks. Ternes võib täiendada piimajoogi toiteväärtust, pakkudes täiendavaid toitaineid, mida vasikas vajab.
  • Soole tervis ja areng:
    Probiootikumid ja prebiootikumid: Ternes sisaldab komponente, mis toetavad tervislikku soole mikrobioomi ja soodustavad seedetrakti arengut. See võib aidata vähendada seedetrakti probleeme ja parandada toitainete imendumist.
  • Kasvufaktorid ja bioaktiivsed ained:
    Kasvufaktorid: Ternes sisaldab mitmeid kasvufaktoreid ja bioaktiivseid aineid, mis toetavad kudede kasvu ja arengut, sealhulgas seedetrakti limaskesta arengut.
  • Haiguste ennetamine ja tervise parandamine:
    Kaitse nakkuste eest: Ternes võib aidata ennetada ja vähendada nakkushaiguste esinemist vasikatel, eriti nende varajase kasvu perioodil, kui nad on vastuvõtlikumad infektsioonidele.

Piimajoogi täiendamine ternespiimaga aitab vasika üle  9-14 elupäeva immuunsuse langusest, aitab vähendada haigusjuhte ning vähendada antibiootikume.