Eesti piimatootjad külastasid Altaga Põhja-Itaalia piimafarme

20.06.2024
Loomakasvatus

10.-14. juunil toimus Alta Itaalia Tuur, mille käigus külastasid Eesti piimatootjad Põhja-Itaalia piimafarme.

Kokku külastati 5 farmi, kus loomade arv kõikus 600st kuni 1300 loomani. Nende hulgas leidus nii mitmeid põlvkondi tegutsevaid perefarme kui vaid paar aastat tagasi valminud suuri tootmiseid. Kõikidel farmidel olid erinevad eesmärgid ja strateegiad.

Farmides oli suurt rõhku pandud loomade heaolule ning nende kuumuse eest kaitsmisele – kõikides loomagruppides olid suurepärased ventilatsioonisüsteemid ja söödalavadel jahutasid loomi vihmutisüsteemid. Suuremate farmide laudakomplekside kõrval asusid ka biogaasijaamad, kus toodeti elektrit. Tootmise tulemusel tekkivat separeeritud sõnnikut kasutati farmides edukalt loomade allapanuna. Igas külastatud farmis oli kasutusel Alta Genetics’i aretusmaterjal, DairyComp karjahaldustarkvara ning ühes farmis oli esindatud ka täielik komplekt koos AltaCowWatch anduritega - ikka selleks, et muuta taastootmine maksimaalselt kasumlikuks.

5 farmist 2 suunasid oma piima kohaliku Grana Padano või Parmigiano juustu tootmisse. Nende kahe juustu tootmisel on suured erinevused ja see väljendus ka farmide aretuseesmärkides ning loomade söötmis- ja pidamistingimustes võrdluses teise farmidega.

Eesti farmidega harjunud silmale oli kõikidest farmidest midagi õppida ja koju kaasa võtta. Mõned piimatootjad keskendusid ehituslikele nüanssidele (ventilatsioonilahendused, biogaasijaamad jpm), mõned pidamistingimustele (söötmine, grupeerimine, allapanu jpm), mõned aretus- ja taastootmisstrateegiatele (sünkroniseerimisprotokollid, taastootmisnäitajad jpm) ning mõned proovisid haarata kõike korraga.

Eesti reisiseltskonda saatis Dimediumi kliendihaldur ja aretusnõustaja Kädi Möldre.

 

Vaata tuuri pildigaleriid: