Investeeri targalt: tänane vasikas on homne piimalehm

14.12.2016
Loomakasvatus

Kvaliteetse ternespiima kiire jootmine vasikale on iga eduka piimafarmi alus. Antikehade kogus ternespiimas on määrava tähtsusega tulevase piimalehma tervisele, massi-iibele, poegimisvanusele ja piimatoodangule.

Kvaliteetse ternespiima kiire jootmine vasikale on iga eduka piimafarmi alus. Antikehade kogus ternespiimas on määrava tähtsusega tulevase piimalehma tervisele, massi-iibele, poegimisvanusele ja piimatoodangule.

Kuidas muuta vastsündinud vasika teekond produktiivseks piimalehmaks võimalikult turvaliseks? Paljud Eesti farmid seisavad veel täna silmitsi küsimustega – kes jootis, millal jootis, kui palju ja millise temperatuuriga jootis, kas jootis öövalve või päevavalve, milline oli lüpsihügieen ja kuidas ternest soojendati. Sageli näeme pilti, kus ternest soojendatakse ämbris kuumas vees. Taoline pealtnäha ohutu tegutsemine hävitab aga liiga kõrge temperatuuri tõttu vasikale elutähtsad immunoglobuliinid, mistõttu ei saa loom vajalikku immuunkaitset. See omakorda on otsene oht tulevase piimalehma toodangule.

Kuidas aga tagada farmis kindel ja maksimaalselt tõhus rutiin? Lahendus on valitud ternespiima sügavkülmutamine ja selle kontrollitud sulatamine. Kui tavalises külmkapis säilib ternespiim kuni 24 tundi, on selle väärtuslikuna hoidmine sügavkülmas võimalik vähemalt aasta. Antikehade säilitamiseks on aga äärmiselt oluline õige sulatamisprotsess. Kõige turvalisema ja säästlikuma lahenduse oleme leidnud Taanist – ColoQuick ternesehaldur.
 

cq.JPG

  1. Kvaliteetset ternespiima hoitakse sügavkülmas ja võetakse välja, kui vasikas sünnib.
  2. Külmutatud ternespiim soojendatakse vähem kui 20 minuti jooksul.
  3. Ternespiima joodetakse õigel temperatuuril.
  4. Lehmal lüpstakse siis, kui see sobib lauda töökorraldusega.
  5. Ternespiima antikehade sisaldust mõõdetakse refraktomeetriga ja hinnatakse selle kvaliteeti.
  6. Ternespiimakotid täidetakse kvaliteetse ternespiimaga ja külmutatakse.

ColoQuick ternesehalduri käsitlemine on lihtne ja mugav igale farmitöötajale, võimaldab vältida inimlikke eksimusi, säästa aega ja kontrollida piimafarmi kõige olulisemat alustala – vasikate kvaliteetset jootmist. ColoQuick tõstab märkimisväärselt farmi tõhusust, säilitades täielikult valitud ternese väärtusliku koostise, et vasikatest saaksid sirguda maksimaalselt produktiivsed piimalehmad.

Vaata 4-minutilist videot ColoQuick ternesehaldurist SIIT
Lisainfo leiad Dimediumi kodulehelt.

 

Arne Tuhkur
Loomakasvatustoodete grupi juht
Dimedium AS

 

Lugege artiklit Äripäeva portaalis www.pollumajandus.ee SIIT.