Kalaõli olulisus koerte ja kasside menüüs

12.07.2019
Lemmikloom

Kuuleme sageli toitumisnõustajate soovitusi süüa kala vähemalt 2 korda nädalas või tarbida kalaõliga toidulisandit. Erinevad teadusuuringud on tõestanud, et kalaõlil on tõepoolest väga palju kasulikke omadusi ja see mõjub hästi pea kõikidele meie organitele. Nii nagu inimeste puhul, on kalaõli tervistav toime tõestatud ka koerte ja kassidega tehtud uuringutes. 

Kasulikud rasvhapped
Kalaõlis sisalduvad asendamatud oomega-3-rasvhapped eikosapentaeenhape (EPA) ja dokosaheksaeenhape (DHA), mida saab ainult merelistest allikatest – kala, vetikad, krill jne. Päevane EPA ja DHA kogus peaks meie lemmikutel olema 50-220 mg/kg. 
Kui inimesed on võimelised EPAt ja DHAd sünteesima ka taimsetest toitudest saadud alfa-linoleenhappest, siis kassidel selleks vajalik ensüüm praktiliselt puudub. Seega kui kassitoitu on lisatud näiteks linaseemneõli, ei suuda tema organism seda sünteesida ning vajalikke rasvhappeid loom kätte ei saa. Koera organism on võimeline vähesel määral taimset õli sünteesima. Seetõttu on koertele ja kassidele väga sobilik SPECIFIC tootesari, kuna toidud põhinevad kalal ja kõikidesse toodetesse on lisatud ohtralt kalaõli.

Kalaõli kutsikate ja kassipoegade menüüs
Sageli mõeldakse kalaõli kasutamisele alles eakamate loomade puhul. Teadusuuringud on aga tõestanud, et DHA toetab noorte loomade aju ja nägemise arengut. DHA leidub peamiselt aju- ja närvirakkudes, aga ka silma võrkkestas. Beagle’i tõugu kutsikatega tehtud uuring näitas, et kalaõlirikka toidu söömine parandas oluliselt silma võrkkesta funktsiooni, võrreldes nende kutsikatega, kelle toidus oli vähe kalaõli. Seetõttu ongi SPECIFIC kutsika- ja kassipojatoitudes väga kõrge kalaõlisisaldus, et aidata ajul ja nägemisel korralikult välja areneda.

Nahk ja karvkate
Kuiva naha ja tuhmi ning katkeva karvastiku puhul on väga kasulikud oomega-3-rasvhapped EPA ja DHA ning oomega-6-rasvhape gammalinoleenhape (GLA). Lisaks on teaduslikud uuringud tõestanud, et kõrge oomega-3-rasvhapete sisaldus toidus aitab nahaprobleemide korral vähendada sügelust, punetust ning karvakadu. Ideaalseks toiduks taoliste murede puhul (näiteks atoopia) on nahafunktsiooni toetavad SPECIFIC toidud – koertel toit koodiga COD ja kassidel FOD. Kui loom kannatab peale nahamurede veel toiduallergia all, on neilegi olemas turul täiesti ainulaadne toit, hüdrolüüsitud oomega-rasvhapete rikas koeratoit COD-HY ja kassi kuivtoit FOD-HY ning konserv FOW-HY.

Ideaalseks lahenduseks toidulisandi näol karvkatte ja nahaprobleemide korral on VetPlusi Coatex õli, mis sisaldab EPAt, DHAd ja GLAd. Seda saab loomale anda nii pehmekapslina kui õhukindlas pumbaga pudelis õlina. Õhukindel pump tagab, et väärtuslikud rasvhapped ei hakkaks hapnikuga kokkupuutel rääsuma. VetPlus veterinaarsed toidulisandid leiate loomakliinikutest üle Eesti.

Organismis olemasolevate rasvhapete asendamine EPA, DHA ning GLA’ga võtab aega. Tulemuste ilmnemiseni võib minna kuni 12 nädalat, kuid sageli on olukord märgatavalt parem juba 6-8 nädala möödudes. Seega ärge laske end heidutada, kui lemmiku karv ei ole kuu aega pärast toiduvahetust veel ideaalses korras. 

Liigeseprobleemid, põletikud, diabeet
Kalaõli söömine alandab liigeseprobleemide korral valu ja longet ning toetab liigeste normaalset funktsiooni ja suurendab liikuvust. Koerte puhul on leitud, et kalaõlirikka toidu söömine osteoartriidi korral vähendab tugevalt liigesevedelikus olevate kõhre hävitavate ensüümide kogust. SPECIFIC liigesetoidud (koertele CJD ja kassidele FJD) sisaldavad seetõttu ainulaadselt suurt kogust EPAt ja DHAd.

Lisaks omavad EPA ja DHA nii liigestes kui kogu organismis põletikuvastast toimet. See on oluline ka ülekaaluliste loomade puhul, kuna liigne rasvkude tekitab kehasse pideva põletikuseisundi ja oomega-rasvhapped aitavad seda pärssida. Selle tõttu leidub kalaõli nii koerte kui kasside kaalulangetuseks mõeldud SPECIFIC kuivtoitudes ja konservides.

Oomega-3-rasvhapped on olulised ka diabetes mellitus’e puhul, omades põletikuvastast toimet (paljudel diabeetikutel on suur risk pankreatiidi tekkeks) ning suurendades insuliinitundlikkust. Uutes spetsiaalselt diabeetikutele väljatöötatud SPECIFIC kassitoitudes on seepärast lisatud rohkelt kalaõli. 

Neeru- ja südamefunktsioon
Oomega-3-rasvhapped mõjutavad soodsalt neerude tervist, vähendades neerusisest vererõhku, põletikuprotsesse, glomerulaarset hüpertroofiat ja hüperlipideemiat. Kindlasti on neerupuudulikkusega loomade toidus neerude toetamiseks väga oluline madal valgu- ja fosforisisaldus. Lisaks on erinevad neerupuudulikkusega kassidel tehtud uuringud tõestanud, et kõrge EPA tase toidus pikendab märgatavalt loomade eluiga. 

Neerufunktsiooni toetamiseks väljatöötatud SPECIFIC kuivtoit kassidele sisaldab nendele andmetele tuginedes erakordselt palju kalaõli, lausa 7,7%! Oluliselt on suurendatud kalaõli taset ka kõikides teistes neere toetavates SPECIFIC toitudes – kasside konservides (pasteet ja tükid kastmes) ning koerte kuivtoidus ja konservis.

EPA ja DHA toetavad ka südame tervist, aidates taastada normaalse südamerütmi, toetades südamepuudulikkuse korral ja reguleerides vererõhku. Südameprobleemide korral on sobilikud SPECIFIC neerutoidud – täpsemalt on need toidud mõeldud nii neerude, südame- kui ka maksafunktsiooni toetamiseks. Samuti võib neeru- ja südameprobleemide korral kasutada VetPlus Gomega õli.

SPECIFIC toitude puhul sobib hästi vana Kreeka filosoofi ja ravitseja Hippokratese sõnum „Olgu toit sinu ravim ja ravim olgu sinu toit“. Veterinaararstide ja teadlaste poolt väljatöötatud SPECIFIC toidud tagavad su lemmikule optimaalse tervise ning aktiivse ja õnneliku elu kauemaks. SPECIFIC on parim otsus väljendamaks oma tõelist armastust. SPECIFIC toidud leiad Eesti loomakliinikutest ja e-poest www.specific.ee. SPECIFIC – toit terveks eluks!

 

Katarina Krinka
SPECIFIC toitude spetsialist