Eesti piimatootjad uudistasid Põhja-Itaalias piimafarmide paradiise

12.06.2023
Loomakasvatus

Möödunud nädalal külastasid Eesti, Läti ja Leedu edumeelsete farmide esindajad Põhja-Itaalia piimafarme.

Kokku külastati kuute suurepäraste pidamistingimuste, muljetavaldavate loomade, kõrge toodangu ja eeskujulike taastootmisnäitajatega farmi.

Farmides oli rõhku pandud ventilatsioonile, bioturvalisusele ja lehma heaolule üldiselt. Loomade arv kõikus farmiti vahemikus 400-1300 – nende hulgas leidus nii põlvkondi tegutsevaid perefarme kui äsja valminud suuri tootmisi. Igas külastatud farmis oli kasutusel Alta Genetics’i aretusmaterjal ja DairyComp juhtimisprogramm.

Põhja-Itaalias toodetakse 80% kogu riigi piimatoodangust. Kuna sama piirkond on tuntud ka riigi suurima veinitootjana, käib piima- ja veinitootjate vahel maa üle alatasa võitlus.

Farmid, mida külastasime, suunavad oma piima kohaliku Grana Padano juustu tootmisse, mille puhul on reegliks, et lehmi lüpstakse 2 korda päevas. Sageli ehitataksegi juustutootmine kohe farmi kõrvale.

Eesti loomakasvatusjuhid nentisid kui ühest suust, et on Itaalia farmide nii kõrge taseme üle positiivselt üllatunud. Lehmade heaolu prioriteediks seadmine teeb farmidest tõelised lehmaparadiisid!

Täname ja tervitame meie vahvat reisiseltskonda!

 

Livia Ränkson
Dimediumi turundusjuht

Kätlin Saavan
Aretusnõustaja