Eesti Põllumajanduse Aastanäitus 2019

05.11.2019
Loomakasvatus

31. oktoobril ja 1. novembril toimus Tartus Eesti Rahva Muuseumis esmakordselt põllumajandussektori suursündmus Eesti Põllumajanduse Aastanäitus EPA2019, mille üheks alusepanijaks oli ka Dimediumi nõukogu liige Sivar Irval.

Aastanäitus andis ettevõtjaile suurepärase võimaluse ärisidemete sõlmimiseks, suhtluseks ja teadmiste täiendamiseks, koondades ühe katuse alla üle saja ettevõtte. Kahe päeva jooksul viidi erinevates saalides läbi 3 suuremat konverentsi ja 52 seminari.  Kokku külastas Eesti Rahva Muuseumis toimunud suurüritust ca 2700 ettevõtjat. 

Dimediumi Tark Farm tõi messile uudiseid maailmapraktika tipust, jagades teadmisi jälgimissüsteemi Alta CowWatch, Urbani piimataksode ja -ammede, NutriOpt söödaanalüsaatori, ColoQuick ternesehalduri ja muude piimafarmi kasumlikkust suurendavate võimaluste kohta. Lisaks tootespetsialistide nõule ja teadmistele sai tarkust ammutada Dimediumi kahel tipptasemel seminaril, mida vedasid välislektorid Saksamaalt ja Hollandist. 

Messi esimesel päeval toimus seminar “Ööpäevaringne tervisele orienteeritud söötmine”. Lektor Joshua Hirneiß Saksamaalt (Urban Calffeeder, Urban GmbH & Co.KG) tõi välja vasikate intensiivse söötmise eelised ning näitas, kuidas on võimalik muuta tootmist oluliselt efektiivsemaks. Kõige uuemate teadusuuringute kohaselt on vasika kuus esimest elunädalat ainevahetuse programmeerimise seisukohalt äärmiselt olulised – intensiivne söötmine tagab tulevikus suurema tootlikkuse. Intensiivse söötmise korral pakutakse vasikale lühikese intervalliga väiksemaid joogikordi, mis sarnaneb loomulikule imemisrütmile. Et tagada igal toidukorral stabiilne piima koostis, temperatuur ja ideaalne hügieen, tasub võtta appi automaatsed süsteemid, mis aitavad piimatootjal hoida kokku aega, tööjõukulu ning suurendada toodangut.

Hirneiß tutvustas uudset VitaControl temperatuuri mõõturit, mis teeb temperatuuri mõõtmise vasikatel äärmiselt lihtsaks ja mugavaks, muutes mõõtmistulemuste salvestamise täielikult paberivabaks. Andmed liiguvad VitaControl temperatuuri mõõturist otse Ulrban Alma Pro arvutisse, kus need salvestatakse hilisemaks analüüsiks

Messi teisel päeval rikastas Dimedium EPA2019 seminariprogrammi teemaga „Tehnoloogia kasutamine piimafarmi juhtimisel“. Tehnoloogiaettevõtte Nedap spetsialist Elles Leijdekkers Hollandist tutvustas lehmadele ja mullikatele kaela ümber kinnitatava nutianduri ja jälgimissüsteemi eeliseid. Leijdekker tuletas kuulajatele meelde, et loomse valgu tootjad maailmas peavad arvestama suuremate pingetega konkurentsis, väiksemate maaressurssidega ning kasvava turunõudlusega keskkonnahoiu ja loomakaitse osas. Tootjatelt oodatakse keskkonnahoidlikku ning jätkusuutlikku loomapidamist, andes samal ajal maksimaalse võimaliku toodangu. Tehnoloogia ulatab siinkohal oma abikäe. 

"Kaelaandurid salvestavad iga 15 minuti järel andmebaasi andmed looma liikumise, aktiivsuse, söömise ja mäletsemise kohta ning süsteem annab kohe teada, kui mõni lehm indleb või vajab tervise tõttu tähelepanu. Lehma täpne asukoht grupis uuendatakse iga 5 sekundi järel, mis võimaldab eriti kiiret infot ja analüüsi – jääb ära loomade otsimine, märgistamine või lõastamine", selgitas Leijdekkers.

Kuulajates tekitas suurt elevust praegu veel arendusjärgus olevate nutiprillide esitlus – prillidega vaadates ilmub iga looma kohale virtuaalne infomull, mis kuvab nt tiinuspäevade arvu või keskmise piimatoodangu. Lähiajal on oodata ka nutiandurite täiustamist, võimaldades edaspidi jälgida ka kuumastressist tulenevaid probleeme.

Nutikate kaelaandurite ülesanne on iga looma tervise jälgimine nii päeval kui öösel, et inimene saaks oma täie tähelepanu suunata karja probleemidele. Nutiandurite kasutamise käigus tekkiv vahetu informatsioon aitab teha teadmispõhiseid otsuseid ja mõõta juhtimisotsuste tulemusi.

 

EPA2019 ettevõtjatele suunatud mess rikkaliku seminariprogrammi ja uhke Lõikuspeoga oli suurepärane punkt möödunud hooajale ja magus inspiratsioon tulevikku vaatamiseks. 

Suur tänu Eesti Põllumajanduse Aastanäitus EPA2019 korraldajale Eesti Põllumajandus-Kaubanduskojale ja kõigile, kes külastasid Dimediumi Targa Farmi väljapanekut ja meie seminare! 

Livia Ränkson
Turundusjuht