Genoomika ja tulevik

09.04.2020
Loomakasvatus

Eile, 8. aprillil toimus Alta ja Dimediumi veebiseminar “Genoomika ja tulevik”. Lektor Anneke Talsma asemel viis veebinari läbi Dimediumi aretusspetsialist Kätlin Saavan, kes selgitas kuulajatele, mis on genoomika ja kuidas see toimib. 

Koe-, karva- või vereproovist eraldatakse DNA, mille analüüsimisel ennustatakse kindlate tunnuste alusel looma jõudlust.

Tänaseks on geneetiliselt testitud enam kui 2,5 miljonit piimaveist. Selle tulemusena on tunnuste ennustamise usaldusväärsus märkimisväärselt tõusnud ning meil on võimalik aretusprogrammidega saavutatavat geneetilist progressi kiirendada.
 

Baasi muutus peegeldab jõudsat progressi, mis genoomika tulemusena on toimunud. Baasi muutuse kohta saate lisainfot videost: KLIKKA SIIN (link).

Milline siis näeb välja tulevik genoomikaga? USA piimakarja aretuse nõukogu ennustab tulevikku nii:

Piimaveiste toodang tõuseb, seda nii piimaliitrite kui ka rasva- ja valgusisalduse poolest. Lehmad on tervemad ja viljakamad – tõuseb nii tootlik eluiga kui ka tütarde tiinusmäär. Lisaks muutuvad lehmad tõhusamaks, muutudes oma suuruselt väiksemaks. 

Alta ja Dimedium on teile geneetiliste edusammude tegemisel ja suunamisel hea meelega abiks. Võtke meiega julgesti ühendust!

 

Kätlin Saavan
Dimediumi aretusspetsialist
katlin.saavan@dimedium.ee | 5788 8912