Innovatsioon vasikate söötmises

12.05.2020
Loomakasvatus

Kolmapäeval, 6. mail toimus Dimediumi ja Trouw Nutritioni jätkuveebinar „LifeStart - innovatsioon vasikate söötmises“. LifeStart on loomulik mehhanism, mis järgib loomupärase toitumise kõrgeimat taset (intensiivne piima joomine), valmistades ette oluliselt suurema piimatoodanguga terve lehma.

LifeStart teaduspõhine programm keskendub vasika esimestele elukuudele. Uuringud on tõestanud, et metaboolne programmeerimine esimestel elukuudel mõjutab oluliselt elundite arengut, toetades looma tervist ja suuremat jõudlust piimalehma hilisemas elus.

Sprayfo on rekombineeritud piim, mille põhikoostiseks on piimatööstuse kõrvalsaadused. Sprayfo on puhas, ökonoomne, püsiva kvaliteediga ja lihtsasti kasutatav. 

Lektor Eile van der Gaast nentis, et elame huvitaval ajastul. Kui varem keskenduti piimatootmisel vaid hinnale, siis nüüd pööratakse tähelepanu ka lehmade heaolule, nende pikaealisusele ja jätkusuutlikkusele. Kõike seda toetab ka LifeStarti teaduspõhine programm. Intensiivne jootmine nõuab aga täiesti uut piima koostist. 

Intensiivse jootmise jaoks sobivas piimas peab olema rohkem energiat (= rasva), piimale sarnane osmolaalsus ja tasakaalustatud mineraalide sisaldus. 

Miks kõrge rasv? Sest see on loomulik

Piima loomulikus koostises on rasva rohkem kui proteiini. Arvatakse, et kui söödad palju rasva, lähevad loomad paksuks. On aga leitud, et rasv on väga funktsionaalne. Rasv mängib olulist rolli immuunsüsteemi tervises, on väga oluline termoregulatsioonis ja selleks, et hoida energia homöostaasi õiges tasakaalus. Vastsündinud vasika keharasva varud on väga väikesed. Neist jätkub maksimaalselt 15 tunniks, et ilma toiduta elus püsida. Vastsündinutel, kellel on piisavad rasvavarud, kulgevad infektsioonid kergemalt (kõhulahtisus, hingamisteed) ja on väiksem suremuse risk. Suure rasvasisaldusega piimaasendaja on vasika rasvadepoode täitmisel seega väga oluline. 

Osmolaalsus kui uus arengusuund

Osmolaalsus mõõdab lahustunud osakeste kontsentratsiooni lahuses. Osmolaalsuse määravad piima puhul 3 faktorit:
-    Piima kontsentratsioon
-    Laktoos
-    Mineraalid

Kõrge osmolaalsus on vasika kõhulahtisuse riskifaktor. 

Uue põlvkonna piimaasendaja - Sprayfo Delta

Energiseeritud piimaasendaja Delta on täispiimale sarnase profiiliga. Suure rasvasisalduse juures on väga oluline, et vabade rasvhapete tase oleks madal. Seetõttu toodab Trouw Nutrition oma rasvakontsentraadid ise. Delta on stabiilse kvaliteediga, puhas ja ohutu piimapulber vasikate optimaalseks söötmiseks. 

Sprayfo EPA Delta koostis tugineb teadusele:

1. Madalam osmolaalsus (20% madalam kui teistel piimaasendajatel; täispiimaga sarnasem)
2. Paremini omastatav energia (10% kõrgem ME; vasikatele loomupärane proteiini-rasva suhe)
3. Tasakaalus mineraalid

Teadusuuringutel baseeruv Delta on lahendus piimatootjatele, kellele on oluline loomade pikaealisus ja tootmise kasumlikkus. 

Küsi lisainfot Dimediumi kliendihaldurilt!

Terve looma nimel
Dimediumi meeskond