Kes on Alta 4 SÜNDMUSE LEHM?

30.04.2020
Loomakasvatus

Kui vaatate mistahes lehma kaarti DairyComp’is või muus karjahaldusprogrammis, näete 4-sündmuse lehma puhul laktatsiooni vältel vaid 4 peamist sündmust:

  1. FRESH – äsjapoeginud
  2. BRED – seemendatud
  3. PREG – tiineks tunnistatud
  4. DRY – kinnijätmine

 

 

Lubage esitleda - lehm nr 255

2017. aasta kevadel sündis Kaiu vabapidamisega laudas lehmikvasikas ID-numbriga 255. Kaiu on Alta Advantage programmis olnud aastaid ja igapäevaselt on neil pullide valikul abiks Dimediumi aretusnõustaja – kohalik Alta esindaja Eestis. Lehmi lüpstakse 800-pealises Kaiu farmis 2x23 lüpsiplatsil kolm korda päevas.  

Juba vasikana möödus AltaYURA tütre ja AltaSHELBY tütretütrena sündinud nr 255 elu muretult. Talle tehti tavapärased vaktsiinid ja toimingud, haigusjuhtumeid tal ei esinenud. Esimesel neljal kuul oli päevane juurdekasv keskmiselt 1 kg. Sealt edasi järgmised 2 kuud 1,2 kg päevas ja peale 6. kuud keskmiselt 800 g päevas. 13,5-kuuselt seemendati teda esimest korda AltaBOMBAST`iga, kellest mullikas nr 255 tiinestus. Pärast tiineks tunnistamist sai ta korralise sõravärkimise ja vaktsiinid. Selline tugev algus sillutas tee nn nähtamatule ehk Alta 4-sündmuse lehmale.

2019. aasta aprillis sai mullikast nr 255 esimese laktatsiooni lehm, mil ta tõi ilmale tragi ja terve lehmvasika (FRESH). Lehm nr 255 läbis edukalt poegimisjärgse kontrolli ning sai esimese seemenduse 49. lüpsipäeval AltaEXPLOSION’iga. Kuna tema kaardile on märgitud seemendus (BRED) ainult ühel korral, tähendab see, et seemendati ainult üks kord, milleks kulus vaid üks doos spermat. 36 päeva hiljem tunnistati ta tiineks (PREG). Esimese laktatsiooni käigus läbis ta kolm korralist probleemideta värkimist. 273. lüpsipäeval jäeti lehm nr 255 kinni (DRY). See tähendab, et laktatsiooni ajal ei vaevanud teda terviseprobleemid ning ta jätkas oma muretut lehmaelu, andes esimesel laktatsioonil 11 438 kg piima. Peagi on ta alustamas oma teist laktatsiooni. Tal on pidevalt ees hästi tasakaalustatud ratsioon ja ajal, mil ta ei söö, puhkab ta mõnusalt oma koheval asemel. Kui me vaatame peamisi sündmusi, mis toimusid lehmaga nr 255, saame neid kokku 4 – poegimine, seemendus, tiineks tunnistamine ja kinnijätmine.

Mis on puudu?

Võite mõelda, et toiminguid ühe lehmaga on rohkem. Loomulikult toimuvad laktatsiooni ajal aediku vahetused, sõrahooldus, vaktsineerimised ja tiinusekontrollid. Mis on puudu, on tagasilöögid – kulukad aeganõudvad probleemid, mis karja kasumlikkust alla toovad. 4-sündmuse lehm nagu nr 255 ei põe mastiiti. Tal ei esine longet ega tiinuse enneaegset katkemist. Ta ei ole haige, tal ei esine põletikke ega muid probleeme, mis ka parimal piimatootjal pea valutama panevad.

Seadke lehm nr 255 eeskujuks

Lehm nr 255 ei ole ainult 4-sündmuse lehm. Ta on kasumlik lehm. Mõelge säästetud ajale, rahale ja hingerahule, mis 4-sündmuse lehmaga kaasneb. Kari, kus on lehmad nagu 255, ei vaja kulukat ravi ega kuku terviseprobleemide tõttu toodangus.

 

 

Kätlin Saavan
Aretusspetsialist
Dimedium AS