Kuidas ohjata digitaalset dermatiiti

29.11.2021
Loomakasvatus

Novembri keskel toimus Dimediumi ja Vitalaci veebiseminar, mis keskendus küsimusele, kuidas hoida digitaalse dermatiidi mõju farmi loomade tootlikkusele ja ettevõtte majandustulemustele võimalikult madalal. 

Loomaarst ja Vitalaci söötmisnõustaja Amelie Cornillet selgitas, mida nakkushaigus digitaalne dermatiit endast kujutab ja kuidas seda karjas märgata. Samuti tõi ta välja haiguse riskifaktorid ning ennetamise viisid.


Fotodel: Tüüpiline jala asend - jalg toetub sõra tipule + valu 

Muu hulgas rõhutas dr Cornillet, et digitaalne dermatiit on multifaktoriaalne ehk paljude tegurite koosmõjul avalduv haigus, mistõttu nõuab ka sellega võitlemine alati mitmete osapoolte ja tegevuste koostoimimist. Samuti on väga oluline omada pidevat ülevaadet farmi hetkeolukorrast, kogudes selleks järjepidevalt andmeid lehmade sõratervise kohta.

Süsteemselt ja järjepidevalt kogutud andmete võrdlemine annab hea ülevaate farmi olukorrast ja aitab tegeleda haiguse tõrjumisega ka ennetavalt.

Spikrina digitaalse dermatiidi ennetamiseks farmis tutvustas Cornillet FIGHTERS strateegiat, mida saab kasutada oma farmile sobivaima digitaalse dermatiidi tõrjeprogrammi koostamisel. Strateegia eeliseks on konkreetsed punktid: neid läbi töötades saavad kõik tähelepanu vajavad probleemkohad läbi mõeldud.

Kuna digitaalne dermatiit on nahahaigus, on üheks osaks FIGHTERS strateegiast looma naha ja sõrgade tervise parandamine. Dr Cornillet tõi välja tsingi olulisuse terve naha tagamisel, vastutades naha tervise, tugevuse ning haavade parandamise eest. Seetõttu on mineraalsööda puhul oluline, et selles sisalduv tsink imenduks hästi ja jõuaks nahka.

Dimediumi tootevalikust leiad Zn aminohappekelaate sisaldava söödalisandi Vitanat Concentrate DD, mis just seda teebki. Erinevates karjades korraldatud katsetes on see 150–250-päevase söötmise tulemusel vähendanud digitaalse dermatiidi kahjustusi 60%–75%. Välismaiste katsetulemustega sarnases graafikus on olukord paranemas ka esimeses Eesti farmis, mis kasutab Vitanat Concentrate DD söödalisandit alates augustist.

Millest oleks abi?

Lisaks Vitalaci esindajale esinesid seminaril Dimediumi suurloomatoodete kliendihaldur Arne Tuhkur ja Smart Farmi projektijuht Heitti Irval. FIGHTERS strateegia osana toodi Dimediumi tootevalikust välja mitmeid sõratervist soodustavaid ja parandavaid tooteid:

  • Cyclone ventilaatorid, mis aitavad vähendada niiskust ja tagada kuivem keskkond farmis.
  • Magellani isekuivenev põrandakate, mis vähendab sõrgade kokkupuudet vedela sõnniku ja uriiniga ning aitab sõrgu õhutada.
  • Envirex+ asemete desopulber, mis on lubjast peaaegu kolm korda parem absorbent. Desinfitseerivaks komponendiks on peroksügeenil põhinev pulbriline laiatoimeline desinfitseerimisvahend Virex.
  • Healthy Hooves® Ultimate kontsentreeritud lahus jalavannideks, mis sisaldab vaske ja tsinki kelaatühendina. Töölahusega saab 200-liitrise vannitäiega töödelda 500 lehma.
  • Intra Hoof-fit Bath kontsentreeritud lahus sõravannideks, mis sisaldab vaske ja tsinki kelaatühendina ning aaloed.
  • Intra Repiderma aerosool, mis on efektiivne antibiootikumivaba lahendus sõrgade, udara ja naha spreitamiseks orgaaniliste mineraalidega.

Küsi lisainfot FIGHTERS programmi ja toodete kohta Dimediumi kliendihalduritelt.