LifeStart vähendab kulusid ja suurendab kasumlikkust

24.04.2020
Loomakasvatus

Selleks, et saada head piimatoodangut, peame tagama, et vasikas saaks eluks tugeva stardi. Start ei tähenda pelgalt piimapulbrit või startersööta, vaid kõigi nende tegevuste summat, mis me oma vasikatega kahel esimesel elukuul ette võtame. 

Tänases ebakindlas olukorras on loomulik, et luubi alla lähevad kõik kulud. Enne kärpimist tasub oma valikud aga hoolega läbi mõelda. Kuigi vasikapidamine on teema, mis ei too kohest tulu, on selge, et kasumlikuks tootmiseks 2 aasta pärast ei ole mõistlik selles täna järeleandmisi teha. 

22. aprillil toimus Dimediumi veebiseminar “LifeStart – kuidas kasvatada head piimalehma”. Lektoriks oli Friisimaalt pärit ja piimafarmeri pojana üles kasvanud Eile van der Gaast, Hollandi ettevõtte Trouw Nutrition noorloomade tootejuht.  

LifeStart programm tugineb värsketele teadusuuringutele, mis on tõestanud, et metaboolne programmeerimine esimestel elukuudel mõjutab oluliselt elundite arengut, toetades looma tervist ja suuremat jõudlust piimalehma hilisemas elus. Oma mõtteid illustreeris lektor mesilaspere näite varal.  

Oma elu alguses vastsetena on nii mesilasema kui ka töömesilased geneetilised kloonid. Ainus erinevus seisneb söötmises – mesilasemale söödetakse kvaliteetset mesilaspiima ning kuni 10 korda rohkem sööta kui töömesilastele. Tulemuseks on kiire kasv ja pikem eluiga ning temast saab ainuke mesilane, kes suudab täiskasvanuna muneda. See nähtus selgitab, kuidas ainevahetuse mõjutamine elu alguses muudab organismi toimimist terveks eluks. 

Eile van der Gaast tutvustas mitmeid erinevaid uuringuid, mis tõestavad, et ka vasikad reageerivad väga hästi varajasele intensiivsele söötmisele. Jasper & Weary (2002) uuringu tulemused näitasid, et intensiivselt söödetud vasikad kasvasid lausa kolm korda kiiremini, kui piiratud koguse joonud vasikad. Trouw Nutrition LifeStarti kestusuuring Kempenshofis (2014-2020), mis viidi läbi SPRAYFO Excellent piimapulbriga, on tõestanud, et intensiivne söötmine annab kiirema kasvu, varasema seemenduse ja poegimise ning parema sigivuse. Ühtlasi on LifeStart programmis osalenud piimalehmade piim parema rasva- ja valgusisaldusega. Lehmadel on madalam praakimise tase ja nad püsivad karjas kauem.

LifeStart on loomulik mehhanism, mis järgib loomupärase toitumise kõrgeimat taset (intensiivne piima joomine) ning määrab looma tulevase tootlikkuse.

Intensiivse jootmisega valmistate ette oluliselt suurema piimatoodanguga lehma.

LifeStart programmiga vähendate kulusid ja suurendate kasumlikkust. 

SPRAYFO piimaasendajate puhul lisatakse väärtust kogu piima tootmise protsessi. SPRAYFO on kombineeritud kõrge kvaliteediga piim, mis põhineb piima töötlemise kõrvalsaadustel. SPRAYFO tootmine aitab müüa rohkem piima, annab vasikatele toitu ja aitab farmidel teenida rohkem kasumit. SPRAYFO on ökonoomne, puhas, stabiilse kvaliteediga ja lihtne kasutada.
 

Sellest, mida tasuks piimapulbri valikul jälgida ja kuidas seada uued eesmärgid LifeStart jootmisprogrammiga alustamiseks, räägime juba oma järgmisel veebiseminaril 6. mail.

 

Tugevat tervist soovides
Dimediumi tiim