Urban Alma on Eesti vasikatele ööpäevaringset emakohust täitnud juba 10 aastat!

09.03.2018
Loomakasvatus

Urban on vasikate piimamikserite, söötjate, jõusöödaautomaatide ja loomasõbralike vasikakasvatussüsteemide väljatöötamise, tootmise ja levitamisega tegelenud juba 1984. aastast. Urbani seadmeid kasutatakse üle maailma kokku enam kui 40 riigis.

Urban on vasikate piimamikserite, söötjate, jõusöödaautomaatide ja loomasõbralike vasikakasvatussüsteemide väljatöötamise, tootmise ja levitamisega tegelenud juba 1984. aastast. Urbani seadmeid kasutatakse üle maailma kokku enam kui 40 riigis.

Dimedium on Urbani tehnikat Eesti farmidesse toonud ja seadmeid hooldanud juba 10 aastat. Sel puhul seadsime sammud Laekvere PM OÜ lauta, et vaadata üle, kuidas töötab esimene Urbani automaatjootja Eestis. Pakaselisel talvepäeval Laekverre jõudes võtab meid vastu end juba kolmkümmend aastat loomakasvatusele pühendanud Jaanus Naarits. Saame põgusa ülevaate külmast ja soojast laudast, Laekvere kiirest ja julgest arenguloost. Meie sealviibimise hetkel on loomade arv farmis 476.

Lauta sisenedes tervitab meid õnnis kevad – päike paistab, linnud laulavad ja enam kui 100 vasikat kepslevad vallatult lumivalgel saepuruvaibal. Naaritsa sõnul on lae all tiirlemas ka mõned kuldnokad ja paljud linnud on oma elupaigaga nii rahul, et keelduvad juba aastaid soojale maale lendamast. Laudas valitseb erakordne puhtus ja kord. Igast lehmast ja vasikast õhkab rahulolu. Igal loomal on vahva nimi ja Naaritsa pilgust on näha, et igal isendil on ta südames oma koht.

Urbani amme ümber on sagimist – kaks boksi on pidevalt töös ja kõik vasikad saavad järgemööda oma isu täis juua. Väikeste koguste jootmine mitu korda päevas on vasika optimaalseks kasvuks väga oluline. Sage söömine toetab vasika kiiret arengut terveks ja produktiivseks piimalehmaks. Naarits näitab lähemalt, et amm tuvastab anduri abil iga vasika ja annab infot, kui palju keegi on joonud. Kui vasikas kindlaksmääratud kogust ära ei joo, annab automaatjootja häiret.

„Mäletan hästi seda 10-aasta tagust aega. Tahtsime oma vasikamajandust paremaks saada ja käisime üle Eesti lautades sobivat süsteemi otsimas. Ideaalset lahendust ei leidnudki ja otsustasime minna hoopis uut teed pidi,“ räägib Naarits sellest, kuidas sündis julge otsus esimese Urbani amme ostmiseks.

Jaanus Naarits kiidab, et ammel on võimalik valida nii pulbri- kui piimasüsteemi vahel, mis täidab vasikate soovid 24h. Joogi täpne kogus ja temperatuur tagavad vasikate tervise ja heaolu. Olenemata sellest, et Laekvere lauta teenindab Urbani amme kõige vanem mudel, ei kuule Naaritsalt mudeli kohta ühtegi halba sõna. Vastupidi, amm on olnud äärmiselt vastupidav, täpne ja töökindel. „Vanasti käis ju kõik vaid kõhutunde pealt,“ muheleb Naarits.

Laudast välja juhib meid kolmevärviline kassipall, kes end oma valdustes ilmselgelt kuningana tunneb.

 

TASUB TEADA:

  • Roostevabast terasest piimamikser on soojendusega, mis tagab ka külmas laudas õige piimajoogi temperatuuri ja segamise;
  • Voolikutesse seisma jäänud piim liigub ringvooluvoolikuid pidi tagasi söödamikserisse taassoojendamisele – see tagab sooja piima ka järgmisele vasikale;
  • Seade loeb kõiki kiipe ja ka Eestis kasutatavaid kiibiga kõrvanumbreid;
  • Masinaid saab vajadusel täiustada ravimidosaatoritega, suurendada pulbrimahuti mahutavust ning täiendada kahe erineva pulbri jootmisvõimalusele;
  • Automaatne puhastamine puhastusainetega (vaheldumisi happeline/aluseline).
     

Aja jooksul on Urbani automaatjootjate sari mitme mudeli võrra täiendust saanud ja viimane Urban Alma Pro on varustatud puutetundliku ekraani ja uue lisavõimalusi pakkuva tarkvaraga, mis ühildub pea kõigi nutiseadmetega. Viimane mudel on jõudnud kasutusse juba ka Eestis – esimene Alma Pro automaatjootja paigaldati hiljuti Viljandimaale, Kõpu PM farmi.

Urban Alma paralleeljootmislahendusega on võimalik joota kuni nelja vasikat üheaegselt, ühtekokku ühe seadme ja nelja jootmisboksiga kuni 100 vasikat. Urban automaatjootjad sobivad hästi meie külmadesse oludesse ja vähendavad oluliselt vasikate söötmisele kuluvat tööjõu vajadust.

VAATA KAARDILT kõiki Eestis asuvaid Urbani piimataksosid ja automaatjootjaid. 

 

Lisainfot Urban Alma automaatjootjate kohta saab Dimediumi müügiesindajalt.

Arne Tuhkur
Loomakasvatustoodete grupi juht
Dimedium AS
arne.tuhkur@dimedium.ee