Vahva seltskond Eesti piimatootjaid lillelises Hollandis

09.05.2019
Loomakasvatus

Aprilli lõpus kutsus Dimedium oma kliendid väljasõidule Hollandisse, et tutvuda kohalike piimafarmide, VanDrie Group tootmis- ja töötlemisüksuste ning kuulsa Keukenhofi lilleaiaga. Kohapeal võõrustas meid Luc Brouwers, VanDrie Group üksusesse kuuluva Schils BA müügijuht ja noorloomade söötmise spetsialist. 

Hollandi päritolu VanDrie Group, mis koosneb 25 ettevõttest, on maailma suurim vasikaliha ja piimapulbri tootja. Igal aastal töödeldakse VanDrie Groupis 1,6 miljonit vasikat, millest eksporditakse 94%. VanDrie Group katab 28% kogu Euroopa vasikaliha nõudlusest. 
 

Koos külastasime ühte kahest VanDrie Group katsefarmist “De Haar’’. Farmis on kokku 700 vasikat, kes osalevad aastaringselt väiksemate gruppide kaupa mitmetes erinevates katsetes. Farmis nägime erinevaid söötmissüsteeme: miksereid, piimataksot ja bigbag söötmissüsteemi – grupi- ja individuaalsöötmist ning grupeerimissüsteeme. Ventilatsioonisüsteemi võimekuse hindamiseks viisime läbi põneva suitsukatse.

Katsefarmist siirdusime maailma suurimasse vasikaliha tootmise üksusesse, Ekro tapamajja, mis on VanDrie Group’i kuulunud aastast 1994. Üha kasvavale vasikaliha nõudlusele vastu tulles ehitati 2001. aastal tapamajale lisaks uus modernne kondistustamise üksus.

Tööstuses on kogu tootmisahel korraldatud selliselt, et ära kasutatakse lausa 98% toodangust. Nahad liiguvad edasi tapamaja kõrval asuvasse naha parkimistsehhi. Töötlemise järgselt on vasikanahkadele kvaliteetbrändide tootjatelt väga suur nõudlus. Tehase skybox ruumist saime hea ülevaate kogu tootmisest.

Tapamaja külastuse järel kohtusime Schilsi esindajate, sealhulgas direktori Van den Broek’iga ning külastasime Schilsi tootmistehast Sittardis. Rõõm oli näha, et olime oodatud – lipuvardas lehvis Eesti sinimustvalge.

Schils on VanDrie Group’i üks suuremaid piimapulbri tootmise üksuseid, mille toodangut eksporditakse klientidele üle maailma. Eurolac piimapulbrid on väga hinnatud ka Eesti piimafarmides.

Tehases on kasutusel ainulaadne jälgimissüsteem, mis garanteerib toodangu tippkvaliteedi ja täieliku kontrolli kogu tootmisahela üle. Schils piimapulbrite ülemaailmne menu põhineb kvaliteedil, kogemustel, paindlikkusel ja hinna/kvaliteedi tasakaalul. 

Schils 1 KG kasvuprogrammi alus:
Vasikate kasvu maksimeerimine mõjutab soodsalt looma arengut edasises elus – kiirem keha areng, suurem tahke toidu söömus pärast võõrutust, suurem piimatoodang esimesel laktatsioonil. Parema kasvu saavutamisel mängivad rolli mitmed tegurid – söötmisskeem, piimapulbri kontsentratsioon, piimapulbri kvaliteet, pidamistingimused ja rutiin.
 


230-pealine piimafarm Nederweetis

Reisi viimasel päeval nautisime silmailu Madalmaade lääneosas Lisse linna naabruses asuvas Keukenhofi lilleaias. 1949. aastal rajatud lilleaia suurus on 32 ha ja sinna istutatakse igal aastal umbes 7 miljonit lillesibulat. Kõige enam on seal tulpe ja nartsisse, aga ka erinevatest sortidest orhideesid, roose ja sireleid. 

Kamba peale kokku tõime ühe suure kohvritäie tulbisibulaid ka kodumaale kaasa, mis meile juba järgmisel kevadel õide puhkedes ühist lõbusat Hollandi reisi meenutavad.
 

Marko Vilu
Dimedium AS