GALERII: Avatud talude päev 2023 I Maal on äge!

18.07.2023
Üldine

Möödunud nädalavahetusel avasid maaelu huvilistele uksed ligi 350 talupidamist üle Eesti. Üha populaarsemaks muutuv traditsioon toimus sel aastal juba üheksandat korda - on tõeline rõõm näha jätkuvat huvi kodumaise toidutootmise ja loomakasvatuse vastu!

Avatud talude elu ja toimetamist uudistasid traditsiooniliselt ka dimediumlased oma peredega: kaemas käidi nii loomi, põllutehnikat, iluaedasid, kodurestorane, veinivabrikuid, kui palju muud põnevat. Toome teieni dimediumlaste lemmikhetked taludest Eesti eri paigus.

Kärt kohtus Uhti minizoos eksootiliste loomadega: "Sain 2-nädalast boabeebit hoida. Rahuliku pidin agressiivse alt kõigepealt kätte saama, see oli päris huvitav, aga lõpuks ikkagi edukas, sest pääsesin hammustuseta!"

Viinamärdi talus tutvus Kärt piimalammaste pidamise, lüpsmise ja meiereiga.

Asko külastas Kildu ratsakeskust, kus lapsed said lammaste söötmise kõrval ka kaska pähe tõmmata ja truu ratsuga mööda talu ringi kapata.

Kätlin käis Kamelia turismitalus veendumas, et ühte tallu mahub häid loomi palju - kanad, kalkunid, pardid, haned, papagoi, püüton, jänesed, siga, hobused, ponid, alpakad...

Andre talus mekkis Kätlin imemaitsvat juustu ja paitas koorekarva lehmi. Meeleoluka päeva lõpetuseks sai Voitka talus kõksida minigolfi.

Inga külastas perega kahte talu Harjumaal. Esimene neist oli Roogoja talu, kus kasvatatakse elulõnga ja peetakse ponisid. Suure hobuarmastaja Laura tähelepanu pälvisid enim muidugi ponid, kuid ka elulõngad olid talus imeilusad.

Teise taluna külastas Inga Suureoja talu/Lammas Ruudus Kosel. "Tartu maantee ääres on neil naerunäoga põhupall, olen alati mööda sõites vaadanud ja mõelnud, et peaks minema neid vaatama!"

Suureoja talus said külastajad sõita loomaveosõidukiga, kaisutada tibusid, nunnutada paimaiaid veiseid ning loomulikult ka hobuseid.

Neidi käis Mulgimaal kahes avatud talus: Morna talus, kus kasvatatakse õunu, pirne, ploomipuid ja maasikaid ning Morna Õnne talus, kus sai uudistada viinamarjade kasvatamist. Kodumaal kasvanud viinamarjadest toodetakse talus ka hõrku koduveini.

Karol ja Marko vaatasid Nopri talus, kuidas toodetakse isuäratavaid käsitööjuuste ning kui mõnusas pesas sirguvad tulevased piimaandjad. Tuleb välja, et vasika voodi on vaat et pehmemgi kui inimlapse oma!

 

Avatud talude päeva korraldavad Maaeluministeerium, Põllumajandusuuringute Keskus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ning Eestimaa Talupidajate Keskliit. Korraldamisse on kaasatud ka kohalikud Leader-tegevusgrupid ja Eesti Külaliikumine Kodukant.