GALERII: Avatud avatud talude päev 2022 | Me armastame kodumaist toitu ja elu maal!

29.07.2022
Üldine

Möödunud nädalavahetus andis maaelu huvilistele juba kaheksandat korda võimaluse tutvuda enam kui 300 talupidamisega üle Eesti. Üha populaarsemaks muutuv traditsioon püstitas sel aastal taas rekordi, ületades 260 000 külastuse piiri. On lust näha niivõrd suurt huvi kodumaise toidutootmise ja loomakasvatuse vastu. 

Avatud talude elu ja toimetamist sõitsid traditsiooniliselt uudistama ka dimediumlased oma peredega. Toome teieni järgnevalt dimediumlaste lemmikhetked taludest Eesti eri paigus. 

INGA külastas perega Pärnumaa talusid. Nende seas Tori Hobusekasvandust...

... ja Metsa talu. Metsa talus tegeletakse lisaks hobusekasvatusele ka väärkoheldud loomade päästmisega, pakkudes taluloomadele turvakodu.

KAROL käis Pärlijõe kaldal Sae talus uudistamas, kust tuleb kõige soojem vill. Eks ikka meie oma Eesti maalammastelt!

SIVAR & MIRJAM käisid perega Lahemaa pärimuskojas Iisaka talu lambaid paitamas ja pärandlikke käsitööviise harjutamas. 

HELEN nautis inspireerivate lugude ja meluga Jaanihanso Siidrivabrikut Pärnumaal. Jaanihansol toodetakse värsketest eesti õuntest traditsioonilisel meetodil siidrit, vahuveini ja jääsiidrit, mida eksporditakse rohkem kui kümnesse välisriiki. Jaanihansol asub Eesti kõige suurem pirnikasvatus ja Jaanihanso siidrid ning vahuveinid valmivad Prantsuse Champagne või Hispaania cava meetodil, kus esimesele “metsikule” kohalikke maitseid esile toovale käärimisele järgneb aastatepikkune laagerdumine pudelis. Jaanihanso edulugu on suurepärane tõestus sellest, et kire ja pühendumusega tegutsemisest sünnib midagi vägevat!

KADRI külastas perega Lammas ja Roos talukompleksi Ida-Virumaal, kus kasvatatakse lambaid, ponisid ja roose. Lisaks külastas Kadri Suuretüki talu Lääne-Virumaal. Talus oli palju erinevaid linde (faasanid, paabulinnud, pardid, haned, erinevad kanad), must siga ja küülikud. Lastele tekitasid kõige enam vaimustust pisikesed tibud. Sai sõita traktoriga ja külgkorviga motikaga. Avatud oli kodukohvik, lastele pakkus tegevust meisterdamise nurk. Kaasa sai osta sinki, mune, mett ja koduveini.

LIVIA käis perega samuti Suuretüki talus rikkalikku maaelu ja talurahva tegemisi kaemas. 

NEIDI külastas Asu talu Viljandimaal, mille aia lillede kollektsioonis on muuhulgas ligi 500 päevaliilia sorti ning 300-400 floksi sorti. Lisaks lilledele kasvatatakse talus veel Eesti tõugu hobuseid ja Šoti mägiveiseid. Neidi käis lilleilu imetlemas ka Kaevandi talus, kus lisaks hostadele, päevaliiliatele ja floksidele kasvatatakse lausa 150 sorti pojenge!

MARKO käis rändamas Lääne-Virumaa kaunistes kohtades, põigates sisse ka Valgejõe Veinivillasse. Lisaks põnevale ekskursioonile sai maitsta ka kosutavaid veine. 

 

Avatud talude päeva korraldavad Maaeluministeerium, Põllumajandusuuringute Keskus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, Eestimaa Talupidajate Keskliit ning Maaleht. Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014–2020 ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.