Dimediumi XXIII aastasümpoosion

30.01.2019
Üldine

Aasta neljandal neljapäeval Tõraveres Tartu Observatooriumis toimunud Dimediumi XXIII aastasümpoosion (vanakreeka sõnast symposion, 'koosjoomine') oli pühendatud noorusele. Sümpoosion kandis pealkirja "Tubli järglane - kosmoseteadus või terve talupoja mõistus?" Kosmiliste võngetega päev pakkus Eesti põllumehele mõtteainest nii noorloomade kui laste kasvatamise teemal. Lisaks vürtsitas päeva Dimediumi farmitehnikat esitlev “Tark Farm Show”.

 

 

Päeva alustas Eesti piimatootjate seas juba tuntud ja hinnatud lektor Amelie Cornillet Prantsusmaalt (Vitalac), kes käsitles vasika elutsüklit sünnist esmaspoegimiseni. 

Vasikad on teie tulevased piimalehmad ning väärivad teie tähelepanu kõige enam! Piimatoodang ja tervis täiskasvanuna sõltuvad eelkõige vasika kasvust esimesel kahel elukuul. Looma regulaarsel kaalumisel ja teatud juhtnööride järgimisel on võimalik saavutada esmaspoegimisiga 22-24 kuud, hoides samal ajal 1. laktatsiooni lehmad tervetena. 

- Amelie Cornillet, Vitalac

Amelie Cornillet loengu kokkuvõtte leiate SIIT

Vasikate tervise teemal jätkas Milla Frantzi Soomest (Hankkija OY), kes selgitas PRIMO 1 vasikate jõusöödas sisalduvate Progut® ja Progres® patenteeritud soolestiku stimulaatorite toimet. 

 

Päeva poolitas kosutav lõunapaus, mil koonduti ühtlasi traditsiooniliseks sülemiks ühispildile. 

 

Pärast lõunapausi startis südame alt õõnsaks võtva mürinaga oodatud Tark Farm Show! Show põimis endas nii hoogsaid videklippe, humoorikaid esitlusi kui spontaanset Valter Orro klaverikontserti, mis oli üllatuseks ka Dimediumi perele! Dimediumi Tark Farm koondab endas kaasaegseid tehnoloogilisi lahendusi, mille võib kokku võtta kolme sõnaga - TÄPSUS, KIIRUS, MUGAVUS. Kõige värskem dimediumlane Sven Saal tegi esitluse Eestis uudsest Alta CowWatch jälgimissüsteemist, Valter Orro presenteeris ColoQuick ternespiimahaldurit (loe täpsemalt SIIT) ja Arne Tuhkur tõi välja Eesti piimafarmides juba üle 10 aasta tõhusat tööd teinud Urbani seadmete eelised ja uuendused.

Ühendavaks sillaks piimafarmide tehniliste lahenduste ja tehnoloogiast mõjutatud lapse arengu vahel oli humoorikas video, mida saate näha SIIT.

Filosoofilisemas võtmes jätkas sümpoosionile kutsutud psühholoog-pereterapeut Kätlin Konstabel, kes rääkis tehnoloogia mõjust laste arengule ja tulevikule töötajatena. Laste puhul on keskne, kas nutiseadme kasutamine on last arendav ja targemaks tegev. Kui kasutada liiga palju ja meelelahutuslikult, kannatab nii vaimne kui füüsiline tervis ning suhtlusoskus. Väikelaste vanemad peaksid jälgima, et nende endi nutikommete tõttu ei jääks kujunemata lähedane suhe lapsega. Liigse nutikasutuse mõjud tekitavad tuleviku töötajatele probleeme mh paindliku töö, keskendumisvõime, stressiga toimetuleku kui koostööoskustega seoses.

 

Psühholoogi loengule vajutasid illustreeriva punkti Shaté Tantsukooli 40 pisikest tantsijat. 

Traditsiooniliselt pakkusime külalistele võimalust Dimediumit oma farmis teoorjusesse rakendada. Suvel siirdubki meie vähemalt 10-liikmeline brigaad Vändra OÜ-sse uksi ja seinu pesema.

 

Päeva lõpetas rikkalik õhtusöök ja kosmiline ekskursioon Tartu Observatooriumi täheteadlastega. Iga soovija sai nimelt oma silmaga Baltikumi suurimast teleskoobist uurida, kas ka Marsil lumi maas on.

 

Tuhat tänu kõigile külalistele, lektoritele, Tartu Observatooriumile ja dimediumlastele meeldejääva päeva eest!

 

Livia Ränkson